BRISKET NA VAŠE PASTRAMI JE TADY!
Pastrami není žádná novinka, za velkou louží (a nejen tam) znají tento sendvič už dlouhá léta. Češi objevují pastrami až v poslední době. A chutná jim. Je považovaný za typickou newyorskou specialitu, ale není to tak úplně pravda. Do Ameriky se pastrami dostalo až v průběhu 19. století s židovskými přistěhovalci z Rumunska.
Vždyť i název sendviče pochází z rumunského slova pastra = uchovat. Jde totiž o speciální způsob konzervace masa. Je hodně časově náročný, práce s masem má totiž své specifické náležitosti. Hovězí maso, nejčastěji brisket (= hovězí hrudí), se nejdříve 7-10 dní marinuje v láku ze soli, česneku a koření, pak se omyje, znovu se obalí ve směsi koření (tentokrát z pepře a koriandru) a vyudí se pár hodin na tvrdém dřevě. Následně se ještě upravuje v páře, nebo se vaří. Teprve potom je maso krásně měkké a … dokonalé. Zkrátka připravené do sendviče. Nakrájí se na tenké plátky a společně s hořčicí a kvašenou okurkou či zelím se dá mezi dva měkké chleby (ne toastové).
Toto je základní verze. Existuje jich samozřejmě mnohem víc, každý kuchař má tu svou osvědčenou. Pastrami dal vzniknout například i tzv. Reuben sendviči. Zde se hovězí maso také na několik dní naloží do kořeněného láku, ale neudí se – pouze se vaří. Podává se také v chlebu, ale pro změnu s majonézou a kysaným zelím.
Tajemství dokonalé chuti pastrami se skrývá nejen v receptu na lák (který se samozřejmě dědí z generace na generaci a každá rodina má svůj typický, tajný a „ten nejlepší“), ale také v trpělivosti s přípravou masa. Pokud nemáte trpělivost nebo podmínky, nemusíte o tuto lahůdku přijít - objednat si ji můžete už dnes.
A co k tomu? Přece pár izraelských košer vín. Dokonalá kombinace.