CRAFTBEER: Miniseriál o pivním řemeslu

Češi jsou pivní národ. Alespoň to o sobě rádi tvrdíme a vychlazená plznička je náš národní poklad, ať si každý říká, co chce. Pivo je, dá se říct, náš národní sport. Ale co o něm vlastně všechno víme? A slyšeli už jste někdy o řemeslných pivech? Ve světě se jim říká craft beer a tato piva jsou velkým trendem posledních let. Je to nejen proto, že hodně lidé raději podporují lokální a menší výrobce, ale taky proto že jsou tato piva poctivá, silná, a hlavně tolik různorodá.

Psaní o světě a umění craftových piv je obtížný úkol, neboť se tento svět stále vyvíjí a neplatí v něm striktní pravidla. I tak si ale v rámci našeho miniseriálu řekneme něco málo o historii, řekneme si jak a z čeho se pivo vyrábí, a především vám pomůžeme se zorientovat v pivních stylech a co od nich můžete čekat.

Co je to Craft beer

Na začátek trocha teorie. Co to vlastně řemeslné pivo je a čím se liší od těch, které nakoupíme v běžném supermarketu? Jednoduše řečeno, řemeslné pivo je pivo, které nevaří jeden z velkých korporátních mega-pivovarů. Sládkařská asociace v americkém Coloradu definuje řemeslné pivo jako pivo vyráběné sládkem, který je malý, nezávislý a tradiční. Malý znamená smozřejmně velikost objemu vyprodukovaných piv. V České republice je to maximálně 200 000 hl piva ročně. Nezávislý pivovar je takový, který je vlastněn alespoň ze 75% soukromou osobou tzn. ne pivovarnickými společnostmi. A nakonec tradiční pivovar je ten, který vyrábí piva pomocí tradičních metod a ingrediencí, bez přísad jako je rýže nebo kukuřice, které někdy používají velké pivovarnické společnosti ke snížení nákladů.

Tím samozřejmě nechceme říct, že piva z velkých pivovarů jsou špatná. Chceme říct, že řemeslná piva jsou příjemnou změnou. Jsou jiná a v mnoha případech. V chuti, v počtu nejrůznějších stylů (ne, opravdu už to není jen o černém pivu a plzni), ale i originalita malých pivovarů co se týče názvů piv a jejich etiket. 

V minipivovarech také často nejdete piva vařená ke speciálním příležitostem jako jsou Vánoce, Svatý Martin, Valentýnský speciál nebo masopustní.

Historie řemeslného piva 

„Craft beer“ má svůj počátek v 70. letech 20. století v Americe, kdy pivovarníci na západním pobřeží převzali tradiční evropské recepty na pivo a začali vařit svoje vlastní, někdy až odvážné druhy piva. V té době byl také vytvořen termín „minipivovar“ a tyto inovativní nové podniky vzkvétaly raz dva. Dodnes se v USA vyrábí nejvíce piva na světě. Tento výrazný styl vaření se rychle rozšířil po celém světě. Tím vznikla jakási pivní renesance, která zvedle vlnu experimentování a originality.

 

Pro začátek můžete začít s ochutnávkou našich nejprodávanějších kousků :)



Zpět na seznam novinek

VICOM spol. s r.o., IČ: 49616285

Centrála

Přístav Holešovice východ, Jankovcova 6
Praha 7, Sanderova 1366/26
Tel.: 224 816 232, GSM: +420 603 141 702, GSM: +420 731 448 308
E-mail: info@vicom-vino.cz

Vicom víno na Facebooku Vicom víno na Instagramu Osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Chci
Degustaci
Košík
0 Kč
0 ks

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Potvrďte prosím svůj věk.

Bylo mi 18 a mohu vstoupit.

Ano