Netradiční vinné odrůdy: Furmint
Víno Furmint se tiše objevuje stále více na pultech našich obchodů i vinných lístcích. Většinou ho znáte především jako klíčovou odrůdu v úžasných sladkých tokajských vínech. V posledních letech si však buduje reputaci hroznů, ze kterých se vyrábí skvělá svěží bílá vína podobná Rieslingu.
Furmint je neuvěřitelně všestranný. Má vlastnosti Rieslingu, dokáže přejít ze suché varianty na intenzivně sladkou, která je vždy podtržena chutnou kyselinkou. Podobnost můžeme najít také v Chardonnay, z Furmintu se totiž vyrábí i povedená šumivá vína.
Vinice v maďarském regionu Tokaj
Furmint je starobylá odrůda, která vznikla zkřížením Gouais Blanc s doposud nezjištěnou odrůdou. Odrůda není zapsaná do Státní odrůdové knihy České republiky, ale naši slovenští sousedi ji zapsanou mají. Tato odrůda je zvláště oblíbená právě na východě Evropy. Její kořeny najdeme právě v Maďarsku, kde se pěstuje na téměř 4000 hektarech půdy, tam se také pod názvem Furmint poprvé objevila v roce 1611. Název odrůdy by měl být odvozen z francouzského slova froment nebolí „pšenice“, údajně pro zlatožlutou barvu vína. Jiná legenda praví, že tuto odrůdu přivezla do Rakouska-Uherska v 17.století benátská princezna Aurora Formentini jako svatební dar svému budoucímu choti, maďarskému zbohatlíkovi Ádámu Batthyány.
Druhým největším domovem Furmintu je Slovinsko, odkud také pochází náš oblíbenec z vinařství VERUS. Ve Slovinsku je tato odrůda známá také jako Šipon.
Vinice vinařství VERUS ve Slovinksu
Tato odrůda miluje teplé a stabilní klima. Pyšní se zlatožlutou až slámově žlutou barvou. Ve vůni můžeme nalézt aroma přezrálých jablek, heřmánku a medu, někdy i kovové tóny, aroma hrušek a při plném vyzrání hroznů i skořici, koření, tabák i čaj. Pro sladká vína jsou typické tóny meruňek, marcipánu, červených pomerančů a sladkého cukroví.
Díky zeleným kořeněným chutím a osvěžující kyselinkou doplňuje Furmint perfektně drůbež nebo ryby s bylinkovou krustou. Vyzkoušejte ho také s asijskými pokrmy, jako je sushi nebo knedlíčky Bao.